Boże Narodzenie (Drugi Dzień)
Kiedy wypada Boże Narodzenie (Drugi Dzień)?
- -
- -
Autor: Karolina Kolodziejczak z Unsplash
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, obchodzony 26 grudnia, jest dniem wolnym od pracy w Polsce. Jest to również dzień św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijańskiego. Tradycje tego dnia obejmują spotkania rodzinne, kontynuację świątecznego biesiadowania oraz udział w mszy świętej. Dzień ten jest spokojniejszy niż Wigilia i Boże Narodzenie, pozwalając na odpoczynek i refleksję.
Historia Drugiego Dnia Bożego Narodzenia
Drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia, to dzień św. Szczepana, pierwszego męczennika, który poniósł śmierć za wiarę w Jezusa Chrystusa. Historia św. Szczepana jest opisana w Dziejach Apostolskich. W średniowieczu, dzień ten był obchodzony z dużą pompą, a wierni uczestniczyli w procesjach i nabożeństwach. W Polsce tradycja obchodzenia tego dnia sięga czasów wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to wierni gromadzili się, aby uczcić pamięć świętego i kontynuować świąteczne obchody.
Fakty i ciekawostki
Święty Szczepan jest patronem kamieniarzy i murarzy, ponieważ został ukamienowany za swoją wiarę. Jego historia przypomina o ofiarności i oddaniu wierze. W Polsce, w dzień św. Szczepana, wierni uczestniczą we mszy świętej, podczas której modlą się za męczenników i prześladowanych chrześcijan na całym świecie.
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to czas na odwiedziny u dalszych krewnych i przyjaciół. W przeciwieństwie do intensywnych przygotowań i obchodów Wigilii oraz pierwszego dnia świąt, 26 grudnia jest dniem spokojniejszym, sprzyjającym refleksji i wypoczynkowi w gronie rodziny.