Narodowe Święto Niepodległości
Kiedy wypada Narodowe Święto Niepodległości?
- -
- -
Autor: Maciej Zielonka z Unsplash
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów. Jest to najważniejsze święto państwowe w Polsce, dzień wolny od pracy. W całym kraju odbywają się uroczystości patriotyczne, marsze, parady, a także liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, które podkreślają wagę niepodległości.
Historia Narodowego Święta Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów przez Rosję, Prusy i Austrię. Tego dnia Józef Piłsudski przejął władzę wojskową w Warszawie, co symbolizuje początek odrodzenia niepodległego państwa polskiego. Święto zostało ustanowione oficjalnie w 1937 roku, ale jego obchody były zawieszone podczas II wojny światowej i okresu PRL. Wznowiono je dopiero w 1989 roku po upadku komunizmu.
Fakty i ciekawostki
Jednym z najbardziej znanych wydarzeń obchodzonych 11 listopada jest Marsz Niepodległości w Warszawie. Marsz gromadzi tysiące uczestników, którzy idą ulicami stolicy, niosąc polskie flagi i śpiewając patriotyczne pieśni. Jest to jedna z największych manifestacji patriotycznych w Polsce.
Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości wielu Polaków nosi kokardę narodową – biało-czerwony symbol patriotyczny, który przypina się do ubrania. Kokarda jest symbolem pamięci i dumy z odzyskanej niepodległości.