Święto Konstytucji 3 Maja
Kiedy wypada Święto Konstytucji 3 Maja?
- -
- -
Autor: Komarov Egor z Unsplash
Święto Konstytucji 3 Maja, obchodzone 3 maja, upamiętnia uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja, symbolizująca dążenie do reform i demokracji.
Historia Święta Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Dokument ten był próbą zreformowania państwa polsko-litewskiego i wprowadzenia nowoczesnych zasad rządzenia. Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy, zwiększała prawa mieszczan, chroniła chłopów przed nadużyciami ze strony szlachty i ograniczała liberum veto, które często paraliżowało działalność sejmu. Niestety, reformy te spotkały się z oporem sąsiednich państw i części polskiej szlachty, co doprowadziło do wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku i ostatecznego rozbioru Polski w 1795 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało przywrócone jako święto narodowe w 1919 roku, a ponownie po II wojnie światowej, choć w okresie PRL-u jego obchodzenie było utrudnione. Od 1990 roku 3 maja jest ponownie oficjalnym świętem państwowym w Polsce.
Fakty i ciekawostki
Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku, nowoczesną konstytucją. Dokument ten był wyrazem oświeceniowych dążeń do stworzenia państwa prawa, opartego na zasadach równości i sprawiedliwości.
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja wiążą się z wieloma tradycjami, takimi jak uroczyste nabożeństwa, parady wojskowe, koncerty i festyny. W Warszawie odbywa się corocznie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w Archikatedrze św. Jana, po której następuje przemarsz ulicami miasta oraz oficjalne uroczystości na Placu Zamkowym.
Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone również na Litwie. Od 2007 roku, zgodnie z uchwałą litewskiego parlamentu, 3 maja jest dniem pamięci narodowej, upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz wspólne dziedzictwo Polski i Litwy. Obchody te podkreślają historyczne więzi między obydwoma narodami i ich wspólną przeszłość w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.