Wszystkich Świętych
Kiedy wypada Wszystkich Świętych?
- -
- -
Autor: Tom Krush z Unsplash
Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona 1 listopada, poświęcona pamięci wszystkich świętych i męczenników chrześcijańskich, zarówno tych kanonizowanych, jak i nieznanych. W Kościele katolickim uroczystość ta obejmuje również wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. W Polsce jest to dzień wolny od pracy, kiedy to wierni odwiedzają cmentarze, składają kwiaty, zapalają znicze na grobach bliskich oraz uczestniczą w mszach świętych, modląc się za dusze zmarłych.
Historia Wszystkich Świętych
Święto Wszystkich Świętych ma swoje korzenie w tradycji Kościoła katolickiego, sięgającej IV wieku, kiedy to wspominano męczenników. W VIII wieku papież Grzegorz III przeniósł datę obchodów na 1 listopada, aby pokrywała się z pogańskim świętem Samhain, co miało ułatwić chrystianizację pogańskich wierzeń. Ostatecznie papież Grzegorz IV w IX wieku uczynił 1 listopada oficjalnym dniem uroczystości Wszystkich Świętych dla całego Kościoła zachodniego.
Fakty i ciekawostki
Chociaż często mylone, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta. Wszystkich Świętych obchodzone jest 1 listopada i poświęcone jest wszystkim świętym. Natomiast 2 listopada, w Dzień Zaduszny, wierni modlą się za dusze wszystkich zmarłych, którzy jeszcze nie osiągnęli zbawienia.
Podczas gdy w Polsce obchodzi się Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, w innych krajach istnieją podobne święta związane z pamięcią zmarłych. Na przykład w Meksyku 1 i 2 listopada obchodzi się Día de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych, który łączy tradycje katolickie z prekolumbijskimi wierzeniami, celebrując życie zmarłych poprzez kolorowe ofiary, muzykę i taniec.