Piątek
Autor: Jason Hogan z Unsplash
Piątek to dzień następujący po czwartku, a przed sobotą. Norma ISO 8601 określa piątek jako piąty dzień tygodnia. W Polsce jest piątym dniem tygodnia.
Skąd pochodzi nazwa piątek?
Nazwa pochodzi od słowa 'piąty,' które oznacza 'piąty.' Piątek jest piątym dniem tygodnia, co jest bezpośrednio odzwierciedlone w jego nazwie.
Ciekawostki o piątku
Łacińska nazwa 'Dies Veneris' oznacza 'dzień Wenus'. Pochodzi od rzymskiej bogini miłości, piękna i płodności, Wenus. Dzień ten był poświęcony bogini, która symbolizowała harmonię i urok. W wielu językach europejskich nazwa piątku odnosi się do Wenus, jak np. francuski 'vendredi' czy włoski 'venerdì'.
Na podstawie badania 'Productivity and Days of the Week' opublikowanego przez London School of Economics: W piątek 73% pracowników pracuje, a średnia liczba minut pracy wynosi 317. Piątki są dniami, w których produktywność często spada, zwłaszcza po południu. Pracownicy mogą odczuwać zmęczenie po całym tygodniu pracy i zaczynają myśleć o weekendzie, co prowadzi do niższej efektywności w wykonywaniu obowiązków.
Piątek w Polsce jest dniem, który dla wielu osób oznacza koniec tygodnia pracy i początek weekendu. Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w roku liturgicznym, upamiętniającym Mękę Pańską. Piątek jest również dniem, kiedy ludzie planują spotkania z przyjaciółmi, wyjścia do restauracji czy kina. Jest to czas, kiedy można odetchnąć po tygodniu pracy i cieszyć się nadchodzącym wolnym czasem.
W islamie piątek, zwany Dniem Zgromadzenia (Jumu'ah), jest najważniejszym dniem tygodnia. Wierni zbierają się na wspólną modlitwę południową w meczetach. Jest to czas na modlitwę, refleksję i nauki religijne. Piątek jest dniem szczególnego znaczenia, kiedy muzułmanie powinni starać się wykonywać dobre uczynki i poświęcać czas na duchowy rozwój.
W judaizmie piątek wieczorem rozpoczyna się szabat, który trwa do sobotniego wieczora. Szabat to czas świętowania, modlitwy i odpoczynku, zgodnie z przykazaniem, aby 'pamiętać dzień szabatu, aby go święcić'. Rodziny zbierają się na specjalną kolację szabatową, zapalają świece i odmawiają modlitwy. W ten dzień prace i codzienne obowiązki są ograniczone, aby skupić się na odpoczynku i duchowości.