Sobota

Sobota

Autor: Adi Goldstein z Unsplash

Sobota to dzień następujący po piątku, a przed niedzielą. Norma ISO 8601 określa sobotę jako szósty dzień tygodnia. W Polsce jest szóstym dniem tygodnia.

Skąd pochodzi nazwa sobota?

Nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa 'sabbat,' które oznacza 'odpoczynek.' Sobota jest tradycyjnie dniem odpoczynku i świętowania w judaizmie i niektórych odłamach chrześcijaństwa.

Ciekawostki o sobocie

Łacińska nazwa 'Dies Saturni' oznacza 'dzień Saturna'. Pochodzi od rzymskiego boga rolnictwa i czasu, Saturna. Saturn był postacią związana z urodzajem i czasem, co nadawało sobocie charakter odpoczynku i przygotowania do nowego tygodnia. W języku angielskim (Saturday) nazwa soboty również wywodzi się od Saturna.

Sobota w Polsce jest dniem odpoczynku i rekreacji. Większość osób spędza ten dzień na realizacji hobby, spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi oraz na aktywnościach na świeżym powietrzu. Jest to również dzień na robienie zakupów i załatwianie spraw, na które nie było czasu w ciągu tygodnia. W wielu domach sobota to także dzień na generalne porządki. Sobota wieczorem często bywa czasem na większe wyjścia i imprezy, pozwalając w pełni korzystać z wolnego czasu.

Sobota, znana jako Szabat, jest najważniejszym dniem odpoczynku w judaizmie. Rozpoczyna się w piątek wieczorem i trwa do sobotniego wieczora. W Szabat Żydzi powstrzymują się od wszelkiej pracy, aby poświęcić ten czas na modlitwę, odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną. Szabat jest czasem świętowania, który upamiętnia odpoczynek Boga po stworzeniu świata. Tradycje szabatowe obejmują zapalanie świec, odmawianie specjalnych modlitw, spożywanie uroczystych posiłków oraz uczestnictwo w nabożeństwach synagogalnych.

Sobota jest również dniem odpoczynku dla Adwentystów Dnia Siódmego. Jest to grupa chrześcijan, która obchodzi szabat w sobotę, wierząc, że jest to zgodne z biblijnym przykazaniem. Adwentyści spędzają ten dzień na nabożeństwach, studiach biblijnych, modlitwie oraz odpoczynku od codziennych obowiązków.

Kalendarz gregoriański